BIOFÁZE
OZDRAVENÍ A OMLAZENÍ ORGANISMU VÝROBKY ŘADY BIOFÁZE


Biofáze představuje novou generaci výrobků enzymatické regenerace, která splňuje nejen známou a očekávanou bioaktivitu kosmetických a masážních přípravků, ale i velmi náročné požadavky, které jsou kladeny na přírodní produkty. Je účinnou a jedinečnou metodou přírodního ošetření pleti a pokožky pro kosmetičky, maséry, fyzioterapeuty i pro domácí použití. Biofáze jako metoda enzymatické regenerace je založena na regeneraci a aktivaci enzymů - životně důležitých látek pro lidský organismus. Enzymy jsou látky, které umožňují život. Spouštějí a urychlují všechny biochemické reakce, které se uskutečňují v každém živém organismu. Žádné minerály, vitamíny, bílkoviny ani hormony nevykonají svou práci bez enzymů. Naše těla, všechny naše orgány, tkáně a buňky fungují díky enzymům. Bez enzymů by neexistoval život.

Enzymy se mimo jiné podílejí:
- na všech procesech látkové přeměny (metabolismu)
- na přeměně potravy na stavební součásti a energii
- na odstraňování zestárlých a opotřebovaných buněk i na jejich náhradě novými buňkami
- na odvádění odpadních látek metabolismu (detoxikaci)
- na nervové činnosti a myšlení
- na obraně těla proti mikrobům i jiným škodlivinám (imunitní systém)
- na hojení všech druhů ran a zánětů
Využití enzymů při léčení
Již v dávnověku lidé používali k léčení různých ran a vředů dužinu a šťávu z ovoce bohatého na enzymy (fíky, papáju, ananas) aniž by věděli, že jejich účinek souvisí s vysokým obsahem enzymů. Také v dnešní době využívá moderní medicína enzymy pro léčbu řady onemocnění. Některé enzymy se podávají na podporu trávení, jiné se používají k lokální léčbě špatně se hojících ran a další slouží k rozpouštění krevních sraženin v cévách životně důležitých orgánů - např. při léčbě akutního infarktu. Druhy a aktivita enzymů
V současné době je v lidském těle popsáno na 3000 druhů enzymů. Zcela určitě to ale není konečné číslo. Každý jednotlivý enzym má určitý účinek na různé regulační oblasti v organismu. Enzymy náš organismus získává dvěma způsoby – buď z přijímané potravy (enzymy jsou součástí všech živých organismů) nebo tvorbou či vylučováním vlastních enzymů. Pro život a zdraví je nezbytná nejen přítomnost všech druhů enzymů v dostatečném množství, ale i jejich vysoká aktivita. Současný způsob života, stres, nadměrná konzumace léků a alkoholu, nedostatek pohybu, kouření, špatné stravovací návyky, toxická zátěž ve stravě, vzduchu a životním prostředí velmi negativně ovlivňují jak množství enzymů přijímaných potravou, tak schopnost těla vylučovat enzymy vlastní.

Funkce enzymů
Jednou z hlavních funkcí enzymů v těle je účast při trávení. Enzymy štěpí jednotlivé složky potravy (cukry, tuky, bílkoviny) na jednodušší části, které jsou potom využity ke stavbě těla nebo jako zdroj energie. Každá součást stravy má v syrovém stavu kompletní obsah enzymů, které jsou schopny štěpit jeho jednotlivé složky. Enzymy jsou však velmi citlivé na teplo. Při vyšší teplotě jsou aktivnější (nemocné tělo proto zvyšuje svou teplotu, aktivuje enzymy a urychluje tak regeneraci organismu), ale pokud teplota překročí 45°C, jsou všechny úplně zničeny! Přesně to se stane, když tepelně upravujeme svou stravu, která se tak mění na mrtvou hmotu. Jak může mrtvá potrava živit naše tělo? Když sníme potravu, která je syrová, je živá, enzymy v ní nebyly zničeny teplotou nad 45°C. Žvýkáním potravy se uvolňují přítomné enzymy a štěpení živin tak začíná již v našich ústech. Proces pak pokračuje v trávicím ústrojí, kde se přidávají enzymy vyloučené tělem. Požíváním tepelně zpracované stravy, ve které byly všechny enzymy zničeny, tak tělo pro její strávení musí všechny enzymy dodat samo. Trávení tak začíná až v žaludku, kde je potrava promíchaná s tělem vyloučenými enzymy. Tělo tak musí produkovat nadměrné množství trávicích enzymů a to má svoje důsledky. Především jsou nadměrně zatěžovány žlázy vylučující enzymy (např. slinivka). Tělo také musí vynaložit dodatečnou energii a živiny potřebné k produkci vyššího množství vlastních trávicích enzymů. Činí tak nevyhnutelně na úkor tvorby ostatních enzymů, které jsou pro jeho fungování zásadní a které tak postupem času začnou ubývat nebo vykazovat nižší aktivitu. Např. nedostatek nebo nízká aktivita enzymů metabolismu má za následek nedostatečnou funkci imunitního, lymfatického a celního systému. Negativní efekt není patrný okamžitě a problémy se obvykle začnou objevovat s rostoucím věkem, kdy už tělo neustálé zatížení nezvládá. Zejména v podmínkách psychického či fyzického vypětí a stresu, při zvýšeném výskytu virových i bakteriálních infekcí a s rostoucím věkem nastupuje únava, předčasné vyčerpání organismu, obezita, celková sešlost, zvýšená náchylnost k nemocem.

Nedostatečným množstvím nebo nízkou aktivitou enzymů metabolismu je narušena zejména funkce lymfatického systému. Lymfatický systém dosahuje ke každé buňce a jeho správná funkce má pro ni životní význam. Lymfa je tělní tekutina, která odvádí z mezibuněčného prostoru odpadní produkty metabolismu, zbytky odumřelých a poškozených buněk. Obsahuje také bílé krvinky důležité pro správnou funkci imunity. Lymfatický systém se tedy významnou měrou podílí na detoxikaci a obraně organismu. Lymfa ke svému optimálnímu proudění potřebuje pohyb. Proto nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání také přispívají k nedostatečnému proudění lymfy a hromadění toxických odpadních látek ve tkáních a kloubech. Mezi příznaky přetížení lymfatického systému patří pocit únavy, těžkých nohou, otoky, bolesti svalů a kloubů, celulitida, kožní onemocnění, bolesti hlavy, nespavost, deprese, trávicí obtíže. Dlouhodobé přetížení lymfatického systému může mít za následek náchylnost k vážným nemocem jako je cukrovka, poruchy imunitního systému, revmatická onemocnění pohybového aparátu a rakovina.

Enzymy a vzhled pokožky a pleti
Hromadění toxických látek a nedostatečná výživa buněk se kromě zdravotních dopadů projevuje i na vzhledu pokožky a pleti. Objevují se předčasné známky stárnutí, nedostatečná hydratace, celulitida, tvorba vrásek, ztráta elasticity, povadlá pleť, zvýšená citlivost, alergie, ekzémy, záněty a otoky.
Přípravky řady Biofáze pomáhají zaktivizovat příslušné enzymy ovlivňující tekutost lymfy a krve a podporují tak odvod toxických látek z tkání a přívod výživných látek k buňkám v místě aplikace. Jedinečnost přípravků Biofáze jako enzymoterapie spočívá v tom, že tato metoda není založena na dodávání enzymů uměle vyrobených, ale na aktivizaci a regeneraci enzymů tělu vlastních, a to díky unikátní kombinaci čistě přírodních éterických olejů. Přípravky řady Biofáze jsou určené ke kosmetickému ošetření pleti, k léčení zánětů a ran, k masážím, k fyzioterapeutickému požití, a to jak profesionálům, tak k domácímu použití.

Účinky produktů řady Biofáze – aktivace enzymů tělu vlastních
- revitalizace a vyhlazení pleti
- stimulace obnovy kožních buněk
- redukce vrásek
- zvýšená elasticita pleti a pokožky
- zvýšená hydratace
- podpora rovnoměrného zbarvení pleti a pokožky
- zdravý a mladistvý vzhled pleti a pokožky
- zlepšení stavu celulitidy
- zlepšení vzhledu jizev
- detoxikace organismu
- odstranění energetických blokád a svalových spasmů

Mladý ječmen – živá potrava bohatá na enzymy
Kúru přípravky řady Biofáze (aktivace enzymů vyloučených tělem) je vhodné doplnit dodáváním živých enzymů potravou. Velmi vhodným doplňkem je konzumace zelených potravin, zejména mladého ječmene, který obsahuje mnoho druhů enzymů. Dle vlastní zkušenosti doporučuji Mladý ječmen firmy Green Ways, který neobsahuje lidským trávicím traktem nestravitelnou trávní vlákninu, ale pouze šťávu z mladého ječmene. Díky velmi šetrnému zpracování – sušení při teplotě do 40°C – jsou všechny obsažené enzymy v živé formě.

Procházky na Vlčí Hoře – završení ozdravné a omlazující kúry
Ozdravení a omlazení organismu samozřejmě podpoří relaxace a pohyb na čerstvém vzduchu. Zveme Vás tedy k návštěvě magického prostředí čisté přírody na Vlčí Hoře, kde na hranici CHKO Českého Švýcarska pro Vás naše produkty vyrábíme.

POSTUP KOSMETICKÉHO OŠETŘENÍ PLETI S VÝROBKY ŘADY BIOFÁZE:
Pro účinnost kosmetických přípravků řady Biofáze je vždy nutné použít dvě základní séra a to Sérum geranium a Sérum tymián, ty stimulují činnost enzymů tím, že nejprve pokožku zahřejí (lokálně se zvýší teplota) a následně pak ochladí. Další druhy vybereme dle typu pleti či potíží s pletí.

Po odlíčení a vyčištění pleti pleťovou vodou či hydrofilním olejem nakapeme přibližně 10 kapek Séra geranium do dlaně a rozetřeme po obličeji tak, aby roztok nestékal. Necháme zaschnout a po úplném vstřebání (cca po 10minutách) bez stírání naneseme Sérum tymián, necháme působit stejným způsobem a stejnou dobu. Tyto dvě séra jsou základem ošetření a proto je užíváme vždy. Další séra nanášíme podle problematiky pokožky a požadovaného specifického účinku.
Nakonec pleť ošetříme jojobovým regeneračním olejem nebo gelem řady Karité. Okolí očí můžete ošetřit gelem proti vráskám Ria nebo Ria N. Ošetření můžeme 2x týdně doplnit obličejovou maskou.

BIOFÁZE V MASÉRSTVÍ A FYZIOTERAPII
Metodika aplikace sér Biofáze
Zvolené sérum naneseme v tenké vrstvě na pokožce na místo, které chceme léčit a lehce vetřeme. Vhodná je podpora teplem, například biotronovou lampou nebo zábalem. Doba působení je nejméně 10 minut. Pak provedeme masáž příslušné lokality vhodným masážním olejem působícím synergicky se sérem.

Sérum Geranium
prokrvení pokožky, zahřátí a stimulace podkožního vaziva

Sérum Tymián
chladivý účinek, podpora toku lymfy po lymfatické masáži

Sérum Geranium a Tymián
zlepšení stavu a nebo odstranění keloidů, jinotvarů a zatvrdlin v pokožce

Sérum Šalvěj
pomoc při sterolových (stařeckých) skvrnách a poruchách pigmentace

Sérum Levandule
odstranění otoků a zánětů, uklidnění bolestí svalů a kloubů při stavech horka, uvolnění psychiky

Sérum Santal
odplavování nečistot z pokožky, odstranění ztuhlosti svalů a zatvrdlin, úprava srdečního rytmu při bušení srdce a tachykardii (aplikuje se na krajinu srdeční)

Sérum Koriandr
tlumení citlivosti nervových zakončení, neuralgických a bodových bolestí, uvolnění blokád na celém těle, pomoc při křečích a svalových spazmech a při stagnaci energie

Sérum Calendula
pomoc při podráždění a zčervenání pokožky, podpůrný prostředek při léčbě ekzémů a lupenky

Sérum Rozmarýn
urychlení odvodu toxinů, pomoc při stresu z přetížení, normalizace napětí svalů, stimulace svalů, uvolnění svalových blokád a ztuhlých kloubů při stavech chladu, odstranění stagnace energie a bolestí páteře

Sérum Bazalka
zlepšení stavu a nebo odstranění keloidů, tukových cyst a jizev po akné

Sérum Túje
Atonie lymfatického oběhu, stimulace odtoku tkáňového moku, pomoc při celulitidě a rosacei

PŘÍKLADY VYUŽITÍ VÝROBKŮ ŘADY BIOFÁZE VE FYZIOTERAPII A PŘI MASÁŽÍCH:
Svalová a kloubní ztuhlost
Obecně se svalová ztuhlost označuje jako stresová tenze. Sval není ztuhlý do bolesti, ale není schopen sám se odblokovat, jeho napětí reguluje CNS.
Některé příčiny stresových tenzí:
- při převážné práci vstoje dochází ke ztuhlosti svalů pánve, kolen a kyčlí
- při jednostranné stereotypní pracovní poloze dochází ke ztuhlosti příslušných namáhaných svalových skupin, například u kadeřnic jsou to mezilopatkové svaly, u masérů svaly horních končetin a vzpřimovače trupu
- při svalové práci, kdy sval není dostatečně prokrven (rozcvičen) dochází k poranění, může dojít
i k natržení svalu, v extrémním případě přetržení šlachy. Nutná je masáž, relaxace a protahování svalů.
Vhodná séra: Levandule, Rozmarýn, Koriandr, Santal.

Poúrazové stavy
Při poúrazových stavech dochází ke špatné cirkulaci krve a stagnaci mízy. Je vhodné prokrvování a uvolňování příslušných svalových skupin.
Vhodná séra: Rozmarýn, Koriandr, Tymián, Túje.

Stařecká ztuhlost
Ve stáří dochází ke ztuhlosti kloubů a zkracování svalů vlivem snížené pohybové aktivity, a tím k nedostatečnému prokrvování tkání.
Vhodná séra: Rozmarýn, Koriandr.

Poruchy termoregulace
Příčinou je zhoršená komunikace mezi vnějším a vnitřním cévním systémem.
Vhodná séra: Rozmarýn, Koriandr, Geranium.

Zánětlivé procesy
Při chronických onemocněních je nutné vyplavovat usazené toxické látky, jsou vhodná terapeutika navozující teplo.
Vhodná séra: Calendula, Rozmarýn, Koriandr.

Při akutních stavech je nutné tišit bolest a uklidňovat, jsou vhodná terapeutika proti bolesti a navozující chlad.
Vhodná séra: Levandule, Calendula.

Hojení jizev, poškozená pokožka
Vhodná séra: Geranium, Calendula, Levandule.

Akné
Vhodná séra: Tymián, Šalvěj, Levandule, Calendula, Bazalka.

Svalové spazmy vzpřimovačů páteře
Vhodná séra: Rozmarýn, Koriandr.

Svalové křeče
Mohou být způsobeny nedostatkem organicky vázaných minerálů, přede- vším hořčíku. Také vyčerpání a únava má při jejich vzniku význam.
Vhodná séra: Koriandr, Rozmarýn, Geranium, Levandule.

Bolesti hlavy
Jednou z příčin je špatné držení těla, kdy šíjové svaly přebírají funkci vzpřimo-vačů trupu a nesou celý pletenec ramenní. Z toho plyne únava šíjového svalstva a spazmy. Bolesti hlavy také způsobuje disharmonie mezi rotátory a kývači hlavy a vadné dýchání (dýchání do hrudníku). Možností Biofáze v tomto případě je stimulace svalové činnosti, odstranění blokád a působení proti bolesti spolu se speciálním manuálním praktikem.
Vhodná séra: Geranium, Levandule, Koriandr, Rozmarýn.

Lokální bolesti typu „tenisový loket“
Častou příčinou lokálních bolestí jsou poruchy orgánů, které se mimo jiné projevují bolestmi na příslušných orgánových dráhách podle tradiční čínské medicíny. Například „tenisový loket“ odpovídá poruše v dráze Plic, kde je nutné tlumit nebo povzbuzovat tok energie.
Vhodná séra: Levandule, Koriandr, Rozmarýn.

Předložený přehled použití sér Biofáze není vyčerpávající, a proto bude vaše Nobilis Tilia vděčná za každou praktickou zkušenost z každodenní praxe masérů a fyzioterapeutů.

Zbyněk Šedivý

Převzato z Nobilis Tilia